Navigate / search

Column: Self Healing

Those of you who know my work, know that every hologram has an influence on a specific part of our subconscious. I call them codes, because they help you to decipher hidden information within yourself. Every code contains information of a certain frequency, or to be more specific, a vibrational energy which resonates with our senses. In my columns, connected to the latest codes, I describe my experience connected to these frequencies. Every month I take on a code that is most prominent at the time and I share my opinion on our development within this theme.

Self Healing

So here comes another one: Self Healing. Another code that I was unprepared for! I do not particularly like to repeat things, but I cannot say anything else other than I didn’t find it that easy to pick up this frequency. I had to put the code to one side to prevent myself from becoming dizzy with all the colors and the lines. Subconsciously this was my saboteur, who was screaming: ‘Stop right now! This is far too complicated!’ I became distracted and stuck and then the thought came up that this code is not right. I sat there thinking, but experience has taught me that I really have to carry on. It is not the code, which is wrong, something is wrong with me. Lasīt vairāk

Janosh’s Blog “Keeping in the eye of the storm”

In my last blog I shared information from my guides, the Arcturians, after I had asked the question: ‘What can you tell me about the overruling situation in the world right now?’ Their explanation was more or less, that humanity is in transformation and experiencing all the difficulties of this as well. Terrible inconveniences, that is!
Lasīt vairāk

Janoša autorraksts „Jūtīgums”

Tie, kuri jau ir pazīstami ar manu daiļradi, zina, ka ikviena hologramma ietekmē konkrētu mūsu zemapziņas daļu. Es tos saucu par kodiem, jo tie palīdz atšifrēt cilvēkā apslēptu informāciju. Katrs kods satur noteiktas frekvences informāciju jeb, konkrētāk, vibrācijas enerģiju, kura rezonē ar mūsu maņām. Šajās slejās par pēdējiem kodiem es aprakstu savu pieredzi saistībā ar frekvencēm. Ik mēnesi es ņemu kodu, kas man tajā brīdī ir aktuāls, un dalos ar savu viedokli par aktuālajiem notikumiem šīs tēmas kontekstā.

Jūtīgums

Pirms pāris dienām lidostā es redzēju kādu cilvēku, kurš neapzināti pamudināja mani rakstīt sleju tieši par šo tēmu. Šis cilvēks bija gara auguma, aptuveni 30 gadus vecs, tumšiem matiem un ģērbies tumšās drēbēs. Man bija jāpagūst uz lidmašīnu, jo devos lasīt lekcijas ārpus valsts, un pa ceļam uz izlidošanas vārtiem es šo vīru redzēju vairākkārt. Viņš piesaistīja manu uzmanību, lai gan es nezinu, kāpēc. Man par lielu izbrīnu izrādījās, ka mēs ne tikai lidojam ar vienu un to pašu lidmašīnu, bet arī sēžam vienā rindā: viņš sēdēja pie loga vienā malā un es – otrā. Mēs sasveicinājāmies, un tas arī viss, lai gan, ja varētu laiku pagriezt atpakaļ, es labprāt būtu ar viņu aprunājies. Es viņa acīs saskatīju ko tādu, kas mani aizkustināja: vientulību, kas nesaskanēja ar to, kā viņš sevi pasniedza. Izskatījās, it kā viņš būtu ietinies pašpārliecinātības mētelī, kamēr viņa dvēsele kliedza pēc mīlestības un saskarsmes. Lidojuma laikā es viņu vēroju un pie sevis domāju, kāda gan ir viņa dzīve, kas viņš ir, kur dzīvo un ar ko nodarbojas. Pāris reižu es nodomāju, ka jāiet apsēsties viņam blakus, taču nevarēju atrast īstos vārdus, lai uzsāktu sarunu. Es patiešām jutu, ka man kaut kas ir jādara viņa labā un varbūt pat būtu pilnīgi pieticis, ja es viņam pajautātu: „Kā klājas?”. Diemžēl es atbildi nekad neuzzināšu, jo es neko tā arī neizdarīju lietas labā. Lasīt vairāk

Janosh column “Authenticity”

For those of you who are familiar with my work, every hologram has a specific influence on a part of our subconscious. I call them codes, because they help you to decipher the hidden knowledge within you. Each code contains information in the form of a frequency, or in other words: a vibration of energy that resonates with our feelings. In my column I describe my personal experiences when I receive these frequencies. Usually I talk about the one that is most apparent at the moment and give my opinion about the developments within this theme.

Authenticity

It’s quite special isn’t it? Authenticity. Before you read any further, I challenge you to make contact with it. Just look at it for a while. Absorb the details. Focus in the middle. A few minutes is quite enough…

To the hologram >>

Lasīt vairāk

Janoša sleja “Kristus apziņa”

Tie, kuri jau ir pazīstami ar manu daiļradi, zina, ka ikviena hologramma ietekmē konkrētu mūsu zemapziņas daļu. Es tos saucu par kodiem, jo tie palīdz atšifrēt cilvēkā apslēptu informāciju. Katrs kods satur noteiktas frekvences informāciju jeb, konkrētāk sakot, vibrācijas enerģiju, kura rezonē ar mūsu maņām. Šajās slejās par pēdējiem kodiem es aprakstu savu pieredzi saistībā ar frekvencēm. Ik mēnesi es ņemu kodu, kas man tajā brīdī ir aktuāls, un dalos ar savu viedokli par aktuālajiem notikumiem šīs tēmas kontekstā.

Tu esi ceļā uz savu sapņu piepildījumu. Lasīt vairāk

Janosh blog: Out of love for yourself

How much longer is this going to last?’ That is the overruling question that I keep picking up at the moment. The lockdown that is there to protect us from all the encompassing effects of the Corona virus, is on an individual level, a little lesson in self-reflection. It forces us to look in the mirror and to make new choices.
Lasīt vairāk

(Русский) Авторский блог Яноша: Как…? (февраль 2020)

Lasīt vairāk

Сolumn “Echo & Rhythm”

For those of you who are familiar with my work, every hologram has a specific influence on a part of our subconscious. I call them codes, because they help you to decipher the hidden knowledge within you. Each code contains information in the form of a frequency, or in other words: a vibration of energy that resonates with our feelings. In my column I describe my personal experiences when I receive these frequencies. Usually I talk about the one that is most apparent at the moment and give my opinion about the developments within this theme.
Lasīt vairāk

(Русский) Авторский блог Яноша: Осмос – энергетическая частота 2019 года.

Lasīt vairāk

(Русский) Авторский блог “Сила действия – это нечто большее, чем просто физическое действие”

(Русский) Сила соединения в одной лишь частоте (март 2017)

Lasīt vairāk